Porady

Camping z dziećmi

Camping z dziećmi może być niezapomnianym przeżyciem, które pozwala odkryć nieznane dotąd uroki zarówno rodzicielstwa jak i natury. Pod pojęciem „uroki…” rozumiem jednak co innego niż walka o przetrwanie Twoje i dzieci w strefie zagrożeń poparzeniem (ognisko, słońce), wychłodzeniem, przeziębieniem, czy milionem innych nieprzewidzianych zagrożeń, które dzieci są na siebie w stanie ściągnąć. Bądźmy szczerzy: absolutna większość tych zagrożeń występuje również w domu.

Nieskrępowany kontakt z naturą, jaki zapewniają wakacje pod namiotem, zwiększa u dzieci świadomość otoczenia, u dorosłych odświeża wspomnienia i ukazuje je w nowym świetle ;-), oraz pozwala na znakomite oderwanie od codziennego przesytu cywilizacją. Jest to szansa, by pokazać potomstwu, jak wiele w naturze jest niesamowitych rzeczy do odkrycia. Wystarczy pomyśleć – ptaki i zwierzęta, małe rośliny, duże drzewa, kwiaty, kamienie, strumienie i stawy, owady, kraina nowych dźwięków, pogody, i wiele innych: po prostu nieograniczone możliwości dla młodych odkrywców.

Przede wszystkim – cierpliwość! To z pewnością najważniejsza rzecz, którą należy zawsze mieć w dużym zapasie (ale tak właściwie to czy nie należy jej posiadać również w domu?)

A więc zapadła decyzja o wyjeździe…

Zaplanuj podróż biorąc pod uwagę dzieci

Rozważ cel i samą podróż biorąc pod uwagę zainteresowania, doświadczenie i wiek dzieci. (Wodne safari po Okawango jest fascynujące ale dostępne dopiero od 12 roku życia.)
Zaplanuj zabawy i aktywności na czas podróży – teraz tablet to łatwa wymówka. Czas w podróży to dla was doskonały czas na wzmocnienie relacji, możecie wspólnie śpiewać, grać, rozmawiać itd. A gdy wzmacnianie relacji zupełnie was wykończy, dobrze mieć inne materiały dydaktyczne. (Oooo! Dzięki za święty tablet i grę na smartfonie)
Zabierz materiały i zabawki na podróż.
Zaplanuj przerwy na posiłki i przerwy na odpoczynek od monotonii jazdy.
Pamiętaj, że teraz podróż (jak i wszystko inne) będzie trwała znacznie dłużej niż zwykle (może warto rozważyć rozbicie podróży na dwa mniej męczące dni?)
Przygotuj zajęcia alternatywne (np. na złą pogodę)

Przeprowadź trening „na sucho” przed wyjazdem.

noc w lesie

Noc w głuszy może być przyczyną wielu groźnych zachwytów

Podsycisz ciekawość i przygotujesz siebie i dzieci na nowe przygody. (możesz to spokojnie przeprowadzić w odcinkach)
Wyznacz dzień przed wyjazdem, podczas którego pokażesz jak używać podstawowego sprzętu kempingowego, a przede wszystkim jak rozstawić namiot. Możesz urządzić fantastyczną zabawę dla dzieci w urządzanie obozu (można z tego zrobić również doskonałe konkursy). Dzieci zwykle kochają zbieranie drewna na opał, napełnianie pojemników z wodą itp.
Spędź z dziećmi dzień w lesie. Opowiedz im o bezpieczeństwie i poszanowaniu natury. Urządź im piknik i pokaż, jak się gotuje na campingu – choćby wodę. Uważaj: kolorowy, bezpieczny i wszechstronny BUSHMEN SPORK może się stać od teraz ukochanym narzędziem do spożywania wszystkich posiłków. Na wszelki wypadek lepiej mieć ich zapas.
Zaplanuj kilka zabaw na wolnym powietrzu.
Pójdź z dziećmi na wieczorny spacer z latarkami, pokaż im jak się nimi posługiwać i na co zwracać uwagę. Zabierz kompas – to niezwykłe urządzenie, które zawsze wskazuje ten sam kierunek.
Przeżyj noc, a przynajmniej wieczór w śpiworach na zewnątrz. Pomóż dzieciom oswoić się i zrozumieć odgłosy nocy. Poszukaj gwiazdozbiorów na niebie i opowiedz o nich. (Ja wiem, że trzeba o tym najpierw poczytać, a przynajmniej wysilić się i pozmyślać – ale taka już jest codzienna dola rodziców :-))
Poczytaj im (i sobie książki) o podróżach (przypomnisz sobie, jakie to może być fajne)

Pamiętaj by zabrać kilka drobiazgów, bez których będzie ciężko:

Ubrania i buty ekstra – dzieci będą mokre i bardzo brudne – pogódź się z tym (i przygotuj odpowiednio)
Ciepłe ubrania nawet w lecie – może być chłodno, zwłaszcza w godzinach wieczornych i w nocy.
Skuteczny środek odstraszający owady – komary i inne gzy mogą zniszczyć najlepszy wyjazd
Krem do opalania – pamiętaj, że dzieci będą cały dzień na zewnątrz
Płaszcze przeciwdeszczowe – by mieć przynajmniej czyste sumienie, że się zrobiło wszystko, by były suche.
Zabawki i gry – by zająć je, gdy ty już padniesz
Znajome przedmioty na dobranoc – poduszki, koce, pluszaki, lalki itp. – nawet nie wiesz jakie to dla nich ważne
Latarka lub światło chemiczne – aby odgonić nocne lęki
Przekąski – cały dzień na świeżym powietrzu – bez złudzeń, będą głodne
i spragnione… – napoje
Apteczka – tak na wszelki wypadek, gdyby wszystkie Twoje starania, by je ochronić, zawiodły .
A!…. Jakieś rzeczy dla siebie – w końcu rodzice też jadą.
Zadbaj o wspomnienia – niektórzy mówią – zbieraj (twórz – o czym poniżej) dowody:
Weź aparat z dużą ilością Flashcard, filmów, baterii i wszystkiego co sprawi, że Twój aparat będzie działał we właściwych momentach.
Daj dzieciom własne aparaty (najlepiej jednorazowe) – nawet nie wiesz, ile frajdy sprawią wam wszystkim te zdjęcia za parę… naście lat.
Prowadź dziennik – to jest to, co będą pamiętać – pamiętaj, historię piszą… pisarze :-)
Postaraj się, by każdy napisał coś od siebie (choć czasem to może być niebezpieczne)
Kilka porad dla tych, którzy oszaleli i zdecydowali się na camping z niemowlakiem.
Używaj jednorazowych słoiczków (małych porcji): przechowywanie jedzenia w podróży to koszmar.
Zaopatrz się w kaszki zawierające mleko w proszku – znacznie łatwiej “w trasie” o wodę niż mleko
Część porcji kaszek z mlekiem w proszku można przygotować wcześniej w torebkach strunowych (z tzw. ziplock). Potem wystarczy wsypać do składanej silikonowej miski BUSHMENa i zalać wodą
Kup tanie, a wręcz jednorazowe zabawki. Będą zabawiać dzieci w czasie podróży, a potem…. będą najprawdopodobniej zbyt brudne, by zabierać je do domu.
A poza tym jednorazówki, jednorazówki, jednorazówki…

 

Dodaj komentarz