Porady

Zasady Bezpiecznego Hamakowania (ZBH)

Zasady Bezpiecznego Hamakowania.

Leżeć, jak to łatwo powiedzieć. Jeszcze łatwiej wykonać.

Istnieje kilka powodów zaliczania gleby: wóda, prochy, sznurowadła i kobiety. A także nieumiejętne obchodzenie się z hamakiem.
Przesadne spożycie wyskokowych trunków tudzież innych „substancji” potrafi sprawić, że ziemia ruszy na spotkanie twojej twarzy niezwykle widowiskowo. Sznurowadłami zaś można by zapisać kilka tomów powieści przygodowych o upadkach przedstawicieli rasy ludzkiej. W okolicznościach romantycznych dochodzi natomiast do przyziemień raczej przyjemnych, często w pakiecie z leżakowaniem (czemu zapobiegać nie zamierzamy).

W kwestii hamakowania czujemy się jednak w obowiązku skierować Twoją atencję na kilka ważnych aspektów związanych z bezpieczeństwem użytkowania tych wiszących leżaków.

Po pierwsze, choć nieco od końca, zwracaj uwagę na nośność hamaka i maksymalną dopuszczalną wagę użytkownika. To nie konkurs fitnessu, więc bądź ze sobą szczery i nie odejmuj sobie kilogramów. Powinieneś wręcz dodać minimum pięć kilo do swojej wagi „netto” i dopiero wtedy porównać z dopuszczalnym limitem podyktowanym przez producenta. Pamiętaj, że dopuszczalne maksymalne obciążenie określone w instrukcji użytkowania jest obciążeniem statycznym. Wszelkiego rodzaju gwałtowna dynamika związana z układaniem się w hamaku jest nie tyle nie wskazana, co może być wręcz katastrofalna w skutkach – jeśli nie dla Ciebie samego, to na pewno dla Twojego hamaka. Ujmując rzecz z amerykańską przesadą wyliczania aktywności zagrażających bezpieczeństwu użytkownika i sprzętu – nie należy: wskakiwać, wyskakiwać, podskakiwać, raczkować, stawać na głowie, łokciować, kolankować, dupowiercić się, podpierać nosem… Generalnie należy unikać wszelkich dziwnych i szalonych aktywności, które zazwyczaj przychodzą do głowy Twoim dzieciakom.

Czy dobrym pomysłem będzie pakować się do hamaka z kieszeniami wypchanymi przedmiotami o ostrych kształtach? Zdecydowanie nie. Napięty materiał może nie wytrzymać kontaktu z pękiem kluczy, brelokiem czy nawet końcówką zamka błyskawicznego lub sprzączką od paska. Uważaj więc szczególnie na to, by do wiszącej alkowy ubierać się stosownie. Do łóżka (ale już nie do hamaka) w butach i w pełnym uzbrojeniu legalny wstęp mają tylko żołnierze w warunkach bojowych. ;)

Zanim jednak usadzisz swoje pozbawione ostrych kantów „cztery litery”, zanim rozprostujesz wygodnie nogi odziane w spodnie o pustych kieszeniach i stopy pozbawione kowbojskich butów z ostrogami, skup się na tym czy Twój hamak jest rozpięty w bezpiecznym miejscu i równie bezpiecznym otoczeniu. Czy nie wisi nad Tobą spróchniała gałąź, czy pod Tobą nie czyhają wystające korzenie, ostre skały? Czy leżąc w hamaku odległość pomiędzy miejscem gdzie Twoje plecy kończą swą szlachetną nazwę a ziemią nie przekracza 50 cm, a w samym hamaku nie zawieruszyła się jakaś szyszka, garść igliwia? Wreszcie czy filary Twojego legowiska są stabilne i bezpieczne i czy odległość między nimi jest odpowiednia. Nawet najwytrzymalszy hamak nie utrzyma Twojego ciężaru jeśli rozwiesisz go niedbale pomiędzy rachitycznymi badylami. Albo drzewami, których pnie przeżarła próchnica.

Wszystko ogarnięte? Teraz już tylko brzuch do góry , ciepełko i relaks?
No właśnie. Nie trać czujności przy zapewnianiu sobie ciepła i relaksu. Ogień to nieodzowny towarzysz outdoorowego życia, prawdziwy przyjaciel, kiedy potrzeba światła, ogrzania strawy, podniesienia temperatury otoczenia. Korzystaj z jego dobrodziejstw rozważnie i zachowaniem odpowiedniej odległości – niewielka iskra z ogniska przeniesiona z dymem lub wiatrem potrafi narobić szkód w hamakowej materii. Pamiętaj, by hamak zawsze znajdował się po nawietrznej od ognia (wiatr powinien wiać w przeciwnym kierunku niż wisi Twój hamak). A jeśli masz w zwyczaju relaksować się dymkiem na łonie natury, przyjmij do wiadomości, że nieważne jak bardzo kochasz swoje papierosy czy fajkę, Twój hamak boi się ich jak ognia. Dosłownie.

Posiadanie hamaka to rzecz ważna, dla niektórych niezbędna. Ważniejszą jednak, tym bardziej absolutnie niezbędną, jest wiedza i umiejętność bezpiecznego zeń korzystania.
Podsumowując temat już zupełnie na poważnie, bez mrugnięć okiem i rubasznych heheszków. Bezpieczeństwo użytkowania hamaka traktuj z równą powagą, z jaką traktujesz prowadzenie samochodu. Powinieneś dbać zarówno o sam sprzęt jak i otoczenie, w którym go używasz. A przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i ostrożnością.

Najważniejsze punkty Zasad Bezpiecznego Hamakowania:

  1. Nośność hamaków podawana przez producentów to nośność statyczna. Pamiętaj, żeby do swojej wagi doliczyć wagę ubrań, które nosisz.
  2. Zawsze powoli siadaj w hamaku zanim się w nim ułożysz. Nawet z pozoru niewysoki, kilkucentymetrowy podskok dodaje do Twojej wagi od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów punktowego obciążenia.
  3. Upewnij się, że hamak rozwieszony jest bezpiecznie (na nie przekraczającej 50 cm od poziomu ziemi wysokości) i w bezpiecznym miejscu – pod hamakiem i nad nim powinno być „czysto”. Sprawdź czy filary (np. drzewa) do których przytwierdzasz hamak są wystarczająco solidne i w odpowiedniej odległości oraz upewnij się, że osprzęt mocujący (karabinki, taśmy, liny, węzły) są w odpowiednio dobrej kondycji.
  4. Zanim wejdziesz do rozwieszonego hamaka zawsze wywróć go najpierw na drugą stronę, by pozbyć się ze środka wszystkiego, co mogła podrzucić Ci natura (ostre przedmioty , kamienie, gałązki, szyszki, igliwie, liście, insekty).
  5. Nie kładź się w hamaku z wypchanymi kieszeniami – każdy ostry przedmiot (klucze, breloki, noże…) może doprowadzić do uszkodzenia materiału. Pamiętaj także o sprzączkach od paska czy butów, wystających zamkach błyskawicznych, ostrych krawędziach kart kredytowych czy grzebieni – to wszystko może uszkodzić fakturę poszycia hamaka.
  6. Szczególną ostrożność zachowaj z ogniem. Nie zbliżaj hamaka do jego źródła – najłatwiej bezpieczną odległość sprawdzić prostym testem: wyciągnij dłoń w kierunku ogniska, jeśli żar jest na tyle intensywny, że trudno Ci wytrzymać jego temperaturę na skórze dłoni, Twój hamak wisi za blisko źródła ognia. Zwracaj uwagę na kierunek wiatru, powinien wiać od nawietrznej, w przeciwnym kierunku niż wisi Twój hamak. Iskra z ogniska przyniesiona z wiatrem może przepalić lub stopić materiał. Tak samo niebezpieczna może być iskra z tlącego się papierosa, dlatego zastanów się dwa razy zanim zapalisz, leżąc w hamaku.
  7. Zasady bezpieczeństwa użytkowania hamaków traktuj poważnie. W pełni świadome korzystanie z uroków hamakowania minimalizuje ryzyko wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych, tak jak przestrzeganie zapisów Kodeksu Drogowego zapobiega większości wypadków na drogach a regulacje BHP występowania niebezpiecznych sytuacji w zakładach pracy.To tylko kilka prostych, intuicyjnych zasad. I całe mnóstwo niepowtarzalnych wrażeń, jakie niesie ze sobą hamakowanie.Cieszmy się życiem. Delektujmy hamakowaniem.
    Do zobaczenia w terenie.

copyright© by Piotr Kowalski
copyright© by Juliusz Wojciechowicz

Polecane posty

Dodaj komentarz